ÖNERİ

Dizi Önerisi: Jeffrey Dahmer’in Hikâyesi

Dizi önerisi köşemizde sizleri Netflix platformunu kasıp kavuran, kan donduran bir yapım ile selamlıyoruz.

Jeffrey Dahmer’in Hikâyesi adlı Netflix yapımı dizi 21 Eylül 2022’de yayına girdi. Girdiği andan itibaren de üst sıralarda kalmaya devam ediyor. Amerika’da 1978-1991 yılları arasında en az 17 erkeği öldürdüğü bilinen Jeffrey Dahmer’in hayatını işliyor yapım.

Dizi Ryan Murphy ve lan Brennan tarafından tasarlanıp yayın hayatına geçirildi. Dizide Dahmer’ı şahane canlandıran Evan Peters adeta oyunculuk dersi veriyor. Niecy Nash, Penelope Ann Miller, Richard Jenkins, Shaun J. Brown gibi başarılı oyuncular da dizide yer alan diğer isimler. Diziyi bu kadar popüler kılan şey elbette suçlu psikolojisinin derinliğine inmek. Ne ki, sadece onu değil anlatı da şahane olmuş diyebiliriz.

Kim Bu Jeffrey Dahmer?

dizi önerisi

Jeffrey Lionel Dahmer meşhur olduğu ve adının namının yayıldığı “Milwaukee Yamyamı” ya da “Milwaukee Canavarı” korku saçmış bir suçlu. Amerika’da doğmuş seri katil, istismarcı ve aynı zamanda tecavüzcü. Dahmer, pek çoğu Asya ve Afroamerikan olan 17 erkek ve çocuğunu ölümünden sorumlu.

Cinayetleri ise gerçekten kan donduran türden. Tıpkı Ted Bundy dizisinde olduğu gibi. Tecavüz, işkence yapma, parçalara ayırma, nekrofili, yamyamlık ile o dönemin araştırmacılarının kabuslarına girmiş bir isim Dahmer. Tabii psikolojik olarak pek çok problemi barındırıyor içinde.

Dahmer’e Borderline kişilik bozukluğu, şizotipal ve psikoz teşhisi kondu. Bunlara rağmen duruşma esnasında oldukça sakin ve aklı başında biri olarak boy gösterdi. Wisconsin’da işlediği tam on yedi cinayetten on altısından mahkeme kararıyla hapis cezasına çarptırıldı. Hapishaneye geldikten sonra her bir cinayeti için müebbet yemiş olan Dahmer; üç yıl sonra, 28 Kasım 1994’te, Columbia Islah cezaevinde Christopher Scarver tarafından öldürüldü.

Ne Beklemeliyiz?

Eğer seri katil hikâyelerini izlerken mideniz bulanmıyor, o kişilerin psikolojilerinin altında yatan etkenleri anlamaya çalışıyorsanız; eminim ki diziyi çok beğenirsiniz. Dizi önerisi verirken belki de en çok korktuğum şeylerden biri insanların travmalarını canlandıran şeyler izlemelerine neden olmak.

Ölüm, kan, cinayet, tecavüz ve istismar gibi kelimelere bakarken bile canınız sıkılıyor, modunuz düşüyorsa; bu diziye yaklaşmayın derim. Dizi bizlere gerilim ve korku derinliklerde yaşayabilmemizi sundu. Ama diziyi izlerken içten içe bunların yaşandığını biliyorsunuz. Bu da insanın tüylerini diken diken eden bir etken diyebilirim.

Bu kadar popüler olup adını konuşturan Dahmer’i halen Netflix’de izlemediyseniz; bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Sonrasında ise yorumlarda dizi hakkındaki görüşlerinizi okumak isteriz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir