ÖNERİ

Dizi Önerisi: Crashing

Dizi önerisi köşemizde Phoebe Waller-Bridge imzalı komedi yapımı Crashing sizlerle…

Dizi ilk olarak İngiliz tv kanalı Channel 4’te yayınlandı, ardından da Netflix orijinal dizisi olarak platformda yerini aldı. Crashing; toplam altı bölümden oluşan, 2016 yapımı İngiliz komedi dizisi. Yapımın yönetmen koltuğunda George Kane otururken, senaryo Phoebe Waller-Bridge’e ait. Sanırım artık Phoebe Waller’ı tanımayan yoktur. Namıdiğer Fleabag!

Tıpkı Fleabag‘da olduğu gibi, Crashing‘de de aynı zamanda oyuncu kadrosunda görüyoruz Phoebe Waller-Bridge’i. Burada da üstün performans gösterdiğini söylersem hiç de abartmış sayılmam. Hem hikâye hem de oyunculuk bakımından gerçekten de övgüleri hak ediyor. Yapımda kendisine eşlik eden diğer isimler ise şöyle: Damien Molony, Louise Ford, Jonathan Bailey, Julie Dray…

Gelelim dizinin konusuna…

Crashing Konusu

Dizi, kapalı bir hastanede mülk koruyucusu olarak az bir para karşılığında insanlara barınma hizmeti sunan 20’li ve 30’lu yaşlarındaki altı kişi çerçevesinde dönen olayları konu alıyor genel hatlarıyla. Tabii burada merkezde yer alan iki karakterimiz var: Lulu (Phoebe Waller-Bridge) ve Anthony (Damien Molony).

Onlar iki yakın çocukluk arkadaşı. Birbirleriyle her daim temas halinde olsalar da aradan uzun yıllar geçiyor, Anthony nişanlısı Kate ve arkadaşlarıyla bir yaşam sürüyor. Günlerden bir gün Lulu sürpriz yapıyor ve Anthony’i ziyarete geliyor. Böylelikle olay karmaşık bir hal almaya başlıyor.

Bunun nedeni, Lulu ve Anthony arasındaki arkadaşlıktan bir adım öteye geçen fakat bir türlü dile gelmeyen eğlenceli ve bir o kadar düşündüren ilişkileri. Sürekli birbiriyle şakalaşan iki arkadaşın arasındaki bağ elbette Kate’in gözünden kaçmıyor.

Diğer karakterler üzerinden de kafalarda bir sürü soru işareti uyandırmasının yanında kahkahalar eşliğinde izleyeceğiniz bu dizi, birbirinden renkli insanlık durumlarını da başarılı bir şekilde aktarmayı başarmış.

Öte yandan, Crashing tam manasıyla mini bir dizi. Toplamda 6 bölümden oluşan tek sezonluk dizinin bölümleri yaklaşık 20-25 dakika arası. Bu açıdan sizleri yormayacağını, aksine kafanızı dağıtacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta dizi bittikten sonra “keşke devam etseydi” diye iç geçirmeniz çok olası. Bu açıdan, Crashing dizi önerisi olarak sunulmaya değer ve kaçırılmaması gereken başarılı yapımlardan.

Meraklıları için dizinin fragmanını aşağıya bırakıyorum, iyi seyirler.

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir