ÖNERİ

Film Önerisi: Craigslist Katili

Film önerisi köşemizde bugün Craigslist Katili ile sizlerleyiz. Orijinal adıyla The Craigslist Killer, gerçek bir hikâyeden esinlenmekte. 2011 yılında izleyici ile buluşan film, gerilim ve polisiye severlere hitap ediyor. ABD yapımı olan Craigslist Katili, 1 saat 27 dakika boyunca sizlere eşlik ediyor. Yönetmenliğini Stephen T. Kay’in yaptığı projenin oyuncu kadrosu ise şu isimlerden oluşuyor:

  • Jake McDorman
  • Agnes Bruckner
  • Joshua Close

Gerçek Olaylardan Yansıyanlar

film önerisi

Senaryosunu; Donald Martin ve Stephen Tolkin’in yazdığı filmin gerçek bir hikâyeye dayandığını söylemiştik. Ne yalan diyelim olayların gerçek oluşu, filme bakışınızı da etkiliyor. Çünkü bu tarz filmlerde tamamen hayal ürünü olması izleyici olarak rahatlatan bir etken. Ama şimdi ele aldığımız film gibi gerçeklik payı olan hikayelerde gerilmemek elde değil.

Craigslist Katili‘ni ilginç kılan yönleri de paylaşalım. Film, Boston’da okuyan gözde bir tıp öğrencisinin hayatını ele alıyor. Philip Markoff olarak karşımıza çıkan bu tıp öğrencisi, okulun en başarılı ismi ve de arkadaşları tarafından oldukça sevilen birisi.

Yani ne özel hayatında ne de sosyal hayatında pasif bir karakter değil. Filmi ilginç kılan kısım ise işte bu nokta! Çünkü bu zamana kadar suç ve cinayet filmlerinde ya da belgesellerde izlediğimiz katiller, kişisel hayatlarında başarısız profil çizenler. Bu nedenle psikopat olma yolculukları ile işlediği cinayetlere anlam verebiliyoruz. Fakat Craigslist Katili‘nde böyle bir durum söz konusu bile değil. (Tıpkı Kızımın Katili örneğindeki gibi) Bu sayede izleyici ters köşe oluyor.

Ama Neden?

film önerisi

Philip Markoff, başarılı bir öğrenci ve sosyal çevresi geniş bir insan olmasının yanı sıra oldukça da yakışıklı. Haliyle özel hayatı da epey bir canlı. Ancak bir süre sonra Megan McAllister’e aşık oluyor. Böylece dünyasını Megan’a adamak üzere bir hayat yolculuğuna çıkıyor. Her şey çok güzel ve kusursuz. Fakat bu muhteşem aşk serüveni, Philip Markoff’un tuhaf saplantıları nedeniyle sekteye uğruyor.

İzleyici olarak aklımızda beliren “ama neden?” sorusuna engel olamıyoruz. Her şey bu kadar güzel ve yolunda giderken bu ani psikopatça tavırların ve ruhsal geçişlerin mantıklı bir açıklaması olmalı. Keza filmin sonlarına doğru dedektif Bennett’de bu soruyu soruyor. Fakat ne o bir cevap bulabiliyor ne de biz.

Bir Şeyler Eksik

film önerisi

Açıkçası, film önerisi olarak sizlere sunduğumuz Craigslist Katili‘nde bir takım eksiklikler de mevcut. Hikâye olarak gayet başarılı fakat bir türlü bazı taşlar yerine oturmuyor. Philip Markoff’un neden bir anda psikopata dönüştüğüne dair tatmin edici bir eklenti yok.

Film, sanki devamı gelecekmiş ya da daha fazlası varmış gibi bir izlenim verirken aksine yarım bırakılıyor. Diğer bir detay olarak oyunculuklara değinelim. Philip ve Megan karakterlerine hayat veren Jake McDorman ve Agnes Bruckner adeta döktürüyor. Gayet başarılı bir performans sergiliyorlar. Yer yer ince esprilere de gülmeden edemiyorsunuz.

Son olarak bir noktaya daha parmak basalım. Film, 2011 yılında çekilmesine rağmen sanki 90’lardan geliyormuş gibi bir izlenim veriyor. Kamera kalitesi, kullanılan renkler ve çekim teknikleri açısından göze batıyor.

Özetle, gerçek bir hikaye oluşu nedeniyle etkileyici bir film diyebiliriz. Daha iyisi olabilir miydi? Elbette. Sonuç olarak film önerisi kategorisinde ele aldığımız Craigslist Katili‘ni izlemeyi unutmayın diyelim. O zaman son söz sizlerin. İyi seyirler dileriz.

Kübra Aktürk

1994 yılında Ordu'da doğdum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi, Ünye'de tamamladıktan sonra 2012 yılında Ankara Üniversitesi Sinema Radyo Televizyon bölümünü kazandım. Öğrenim hayatım boyunca çeşitli eğitimler ve etkinlikler yoluyla kendimi geliştirmeye çalıştım. Gönüllü olarak "Beni Affet" dizisinde sanat asistanı olarak yer aldım. 2017 senesinde bölümümü bitirdikten sonra Tarih bölümünü de okuyarak eğitim sürecimi tamamladım. Radyo sunuculuğu, içerik yazarlığı gibi birçok çalışmalarda bulundum. Şu anda da dizi-film projelerinde reji asistanlığı yapmakta ve sinema üzerine içerikler yazmaktayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir