ÖNERİ

Film Önerisi: Two

Film önerisi olarak bugün sizleri Two filmi ile selamlıyoruz. İspanya menşeili  ve 2021 yılında yayınlanan Two‘ya  Netflix platformu üzerinden ulaşabilirsiniz. Önceden söyleyelim ki, oldukça farklı bir proje. 70 dakika boyunca acaba ne olacak deyip durduğunuz yapımı Mar Targarona yönetmekte. Oyuncu olarak yer alan isimler:

  • Pablo Darqui
  • Marina Gatell

Ek olarak değinmeden geçmeyelim. Yapımda ürpertici planlar da bir hayli fazla. Kan görmekten rahatsız olmayanlar bakabilir.

İki de Bir

iki
Two

Tanımadığınız bir adam ya da kadınla aynı yatakta uyandığınızı bir düşünün. Üstelik bununla da kalmıyor. O yabancının vücuduna dikili haldesiniz. Baştan sona ürpertici bir durum. Gerilim türünde izlediğimiz filmin, mekan olarak tamamına yakını bir oda içinde geçiyor. Bir odada iki kişinin olduğu bir serüven nasıl geçer derseniz? Bir noktaya kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Fikir olarak bir hayli ilginç olan hikâyenin işleyişi de belli bir aşamaya kadar akıcı ilerliyor. Merak uyandırma noktasında son derece başarılı bir aktarım söz konusu.

Yaratıcı Bir Fikir

film önerisi
Film Önerisi

Daha derinlere inelim. Hikâyenin başları, gayet akıcı. Birbirine yabancı olan bu ikili David ve Sara, uyandıklarında neden ve nasıl orda olduklarını çözmeye çalışıyor. Fakat ikisi de bir süre hiçbir şey hatırlamıyor. Zaman ilerledikçe ise taşlar yerine oturmaya başlıyor. Tabiİ bunda odaya yerleştirilen parçaların yardımı da büyük.

Two filmi boyunca “acaba kim yaptı?” sorusunu cevaplamaya çalışıyoruz. Diğer yandan ise karakterleri daha yakından tanımaya başlıyoruz. Böylece David’in suçlu geçmişi ve Sara’nın gizemli hayatı ortaya çıkıyor. Zaman ilerledikçe ikisi arasındaki ortak noktaları keşfetmeye başlıyoruz.

Ayrıca oda içinde geçen araştırma ve kontrol süreçlerinde dikili olan bu ikili oldukça acı da çekiyor. O nedenle bazı sahnelere bakamadığımızı itiraf edelim. Yapımın adından da anlaşılacağı üzerine “iki” rakamının önemi ve tılsımlı oluşu üzerinde duruluyor. Açıkçası “iki” rakamının bu kadar gizemli oluşu etkileyici bir durum. Fakat hikâye bir noktada tıkanıyor. Sonlara doğru çözüme ulaşan noktalar paylaşılsa da yine de tatmin edici midir? Tartışılır.

Daha İyi Olabilir Miydi?

Birbirine dikili haldeki bu ikili odadan çıkmayı başarabilecek mi? Çıkabilirlerse ne ile karşılaşacaklar? Kocaman bir muamma. Özetle, fikir ve başlangıç noktası olarak her şey yolunda iken tatmin edici bir ilerleyiş midir? Buna ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Böyle bir hikâye daha başarılı olabilir miydi? Büyük ihtimalle evet. Film önerilerine dahil ettiğimiz Two‘yu izlediğinizde siz de yazımızda bahsi geçen parçaları bulabilirsiniz.  

O zaman iyi seyirler..

Kübra Aktürk

1994 yılında Ordu'da doğdum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi, Ünye'de tamamladıktan sonra 2012 yılında Ankara Üniversitesi Sinema Radyo Televizyon bölümünü kazandım. Öğrenim hayatım boyunca çeşitli eğitimler ve etkinlikler yoluyla kendimi geliştirmeye çalıştım. Gönüllü olarak "Beni Affet" dizisinde sanat asistanı olarak yer aldım. 2017 senesinde bölümümü bitirdikten sonra Tarih bölümünü de okuyarak eğitim sürecimi tamamladım. Radyo sunuculuğu, içerik yazarlığı gibi birçok çalışmalarda bulundum. Şu anda da dizi-film projelerinde reji asistanlığı yapmakta ve sinema üzerine içerikler yazmaktayım

One thought on “Film Önerisi: Two

  • Bilgin Akşimşek

    İzlemeye başlıyorum 🙂

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir